Mi a hosszú élet hét titka?
Senki nem lepődik meg azon, hogy a dohányzás káros az egészségre - de mi a hosszú élet titka?
Senki nem lepődik meg azon, hogy a dohányzás káros az egészségre - de mi a hosszú élet titka?
Naponta csak kétszer étkezett, és mindig éhesen állt fel az asztaltól - saját elmondása szerint ez volt a titka a 114 éves korában elhunyt Walter Brueningnak, aki a világ legidősebb férfijaként halt meg a napokban.
Az elmúlt közel húsz évben országosan folyamatos emelkedést mutat a születéskor várható átlagos élettartam. Ennek megfelelően a 2009-es értékek voltak a legmagasabbak, a nők esetében ez 77,9, a férfiaknál 70,1 évet jelent. Megnéztük, milyen különbségek vannak a megyék között a várható életkilátásokat illetően.
Az elmúlt években országosan emelkedett a születéskor várható élettartam. A nők és férfiak közötti különbségek – noha mérséklődtek – megmaradtak, a hosszabb életre még mindig a nőknek van nagyobb esélyük. De nem csak nemi hovatartozásunkon múlik, hogy várhatóan mennyit fogunk megérni. A budapesti kerületek halálozási adatait összevetve elgondolkodtató tényekkel szembesültünk.
A 108 éves argentín Gregorio Mosqueda szerint a hosszú élet titka, hogy nem iszik alkoholt és sok nő fordul meg az életében.
A kézfogás erőssége is jelezheti, milyen hosszú élet vár valakire - idézte pénteken a University College London kutatóinak megállapítását a BBC hírportálja.
A 104. születésnapját ünneplő csurgói Póznik István szerint a hosszú élet titka egyszerű: jó géneket kell örökölni. Azért 94 évesen ő is letette a cigarettát - vallotta be a Somogyi Hírlapnak a tisztes kort megélt férfi.
A Discovery News összeállította a tíz leghosszabb életű állatról szóló toplistáját, méghozzá a lyoni Claude Bernard Egyetemen tanító Yann Voituron szakvéleménye alapján.
Huszonöt éve folyamatosan a japán nők vezetik a születéskor várható élettartam világranglistáját: a tavalyi adatok szerint átlagosan 86,44 évig élnek - derül ki egy hétfőn nyilvánosságra hozott tokiói kormányjelentésből.
Száz évig, vagy még ennél is tovább élni, igen ritka kiváltság. A mondás szerint a nyugalom a hosszú élet titka. De mit mond róla a tudomány?
A 100 év fölötti kort megélők akár egészségtelenül is élhetnének, mert alapvetően génjeiknek köszönhetik hosszú élettartamukat - idézi amerikai kutatók állítását a The Daily Telegraph című brit napilap honlapja.
Genetikusok szerint 120-130 évig élhetnénk, de alig vannak emberek, akik századik születésnapjukat is megünnepelhetik. A cél egyébként sem az, hogy tovább éljünk, hanem az, hogy tovább legyünk egészségesek - írja a Science című tudományos folyóirat.
A fákon való élet a hosszú élet titka, a "magaslati levegőt" kedvelő emlősök kétszer annyi ideig élnek, mint "földhözragadt" társaik - állítják amerikai kutatók, akik az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban (Proceedings of the National Academy of Science) publikálták eredményeiket.
Jó egészségre, hosszú életre számíthat, aki betartja a szív védelmének hét szabályát: semmi cigaretta vagy súlytöbblet, rendszeres testmozgás, egészséges étrend, megfelelő szinten tartott vérnyomás, vérzsírok és vércukor.
A hosszú élet génjeinek hordozóit kevésbé fenyegeti az Alzheimer-kór - derítették ki amerikai kutatók, akik vizsgálataik eredményeit a Journal of American Medical Association című folyóiratban foglalták össze.
Tudósok a kalóriaszegény étrend hatását vizsgálták: az emberi zsírsejtekben fehérjéket fedeztek fel, amelyek a fogyással párhuzamosan változnak. Ezen fehérjék segítségével követhető, és fokozható a fogyókúra hatása.
Egy új felmérés az angliai Montacute falu lakosait vizsgálta, amely helység arról híres, hogy itt élnek a leghosszabb ideig az emberek. A vizsgálatok megdöbbentő eredménnyle jártak, a hosszú élet ugyanis a kutatók szerint nem másnak, mint a napi rendszerességgel fogyasztott hagymának és forrásvíznek köszönhető.
A viszonylagos jólét és az egészségügyi ráfordítások ellenére az Egyesült Államok mellett Magyarországon és Dániában is alacsonyabb a várható élettartam, mint az várható lenne - jelentette kedden publikált tanulmányában egy gazdasági csoport.
Egyértelmű összefüggés van amerikai kutatók szerint a telomeráz enzim hiperaktív típusának birtoklása és a matuzsálemi kor megérése között.
Arra bíztatják a hetvenes és nyolcvanas éveikben lévő embereket a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói, hogy legyenek aktívak, mert az még akkor is meghosszabbítja életüket, ha korábban keveset mozogtak.